

Jak ćwiczyć z nadciśnieniem? Jak walczyć z nadciśnieniem? Czym poza lekami można obniżyć ciśnienie tętnicze?
Z tego wpisu dowiesz się:
Lekarze klasyfikują nadciśnienie tętnicze wtedy, gdy jest to utrwalone, podwyższone ciśnienie krwi równe lub przekraczające wartość 140/90 mmHg.
Nadciśnienie zaliczane jest do chorób układu sercowo-naczyniowego i jest jednym z podstawowych czynników ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego, niewydolności krążenia oraz udaru mózgu.
Jeśli prowadzisz dzienniczek pomiarów ciśnienia krwi i często widzisz liczby powyżej 140/90 mmHg to koniecznie zwróć się do lekarza w celu omówienia Twojego stanu zdrowia.
To gdzie ten ruch, jeśli ruch to zdrowie?!
Przede wszystkim przyjrzyj się swojemu stylowi życia. Same leki nie będą rozwiązaniem, choć często są już konieczne. Pomóż swojemu organizmowi odzyskać swoją homeostazę.
W kroku pierwszym wprowadź aktywność fizyczną. Dzięki niej zmniejszysz masę ciała. Regularne ćwiczenia będą też świetnym sposobem na rozładowanie stresu.
Regularne ćwiczenia będą domagać się pełniejszego snu. A sen to również podstawa w redukcji stresu i finalnie w obniżeniu ciśnienia tętniczego.
W kolejnym kroku przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym.
Warto rozważyć redukcję masy ciała, gdyż zbyt wysoka masa ciała jest jedną z głównych przyczyn nadciśnienia. Jak schudnąć opisałam tutaj (https://fitnessacja.pl/jak-schudnac/ )
Ponadto:
Bóle głowy, zawroty głowy, które często występują w nadciśnieniu tętniczym, mają też podłoże w odwodnieniu organizmu. Zamiast więc szukać przyczyny nadciśnienia nie wiadomo gdzie, zacznij od podstaw, czyli od prawidłowego nawadniania się.
Zapewne zastanawiasz się, co możesz włączyć do swojego planu treningowego, a co jest niewskazane w nadciśnieniu.
Ruch jest nieodłącznym czynnikiem, który pomoże Ci wygrać z nadciśnieniem. Wspomoże on proces zmniejszania masy ciała jak i usprawni układ krążenia. Ponadto aktywność fizyczna wspomaga wydolność nerek, które są kluczowe w walce z nadciśnieniem.
Nie bój się ruchu, ale rób to mądrze i z głową i pod kontrolą trenera personalnego.
Trener w odpowiedni sposób pokieruje Twoją aktywnością fizyczną, a przede wszystkim zwróci uwagę na:
Przygotuje taki plan treningowy, w którym będzie przeważać:
Dla swojego bezpieczeństwa kategorycznie na początku treningowej przygody wyklucz intensywną aktywność fizyczną taką jak interwały czy tabaty. Wyklucz ćwiczenia izometryczne, aby nie powodowały wzrostu ciśnienia. Wyklucz również ćwiczenia, gdzie głowa jest poniżej poziomu serca. Jak i wyklucz ćwiczenia, które powodują szybkie zmiany pozycji z leżących do stojących.
Aktywność fizyczna w nadciśnieniu jest ważnym elementem leczenia, podobnie jak przyjmowanie leków. Tutaj wręcz trening jest obowiązkowy, tak samo jak wizyty u lekarza prowadzącego w celu obserwacji remisji choroby.
Zgłoś się po świadomy proces:
Napisz do nas wiadomość mailową: aneta.piatek@fitnessacja.pl. Opisz w kliku słowach swoją diagnozę, a my się z Tobą skontaktujemy, by ustalić dogodny dla Ciebie termin bezpłatnej konsultacji treningowej.
A jeszcze szybciej będzie jak zadzwonisz: tel Aneta: 503985712.
Do usłyszenia!